Burada Dünyanın en büyük
havalimanının inşaa ediyoruz:

İstanbul Yeni Havalimanı

İnşaat

DHMİ tarafında resmen 1 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen tam yer teslimine kadar inşaat sahasında geçici izinlerle, 2014 yılı boyunca 600’e yakın sondaj, 1600’ün üzerinde konik penetrasyon deneyi ile gerçekleşen zemin etütlerinden yararlanarak toprak işleri tasarımı üzerinde çalıştık. Bugüne kadar zemin düzeltme ve hafriyat çalışmalarında günlük 700.000m3 civarında toprak hareketi gerçekleştirdik ve yakın zamanda kademeli olarak bu miktarın 1 milyon m3 sınırını aşmasını öngörüyoruz.

150 milyon yolcu kapasitesine sahip üç terminal ve altı pistten oluşacak İstanbul Yeni Havalimanı’nı dört fazda tamamlamayı planlıyoruz.
Havalimanının ilk etabında üç adet bağımsız paralel pist, taksi yolları, apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemleri ile diğer hizmet binalarını hayata geçireceğiz.
İlk yolcu terminal binası 1.3 milyon m2 ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminal binası olacak ve bu terminalde ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet sunacağız.

Projenin ilerleyen fazlarında ek terminal binaları ve pistler ile bu kapasiteyi 150 milyon yolcuya çıkarmayı hedefliyoruz. Uzun vadede havalimanı terminal kapasitesinin 200 milyon yolcuya kadar genişletilebileceği öngörülerek gerekli planlamaları buna göre yapıyoruz.

300 milyon avroluk yatırımla Türkiye’nin en büyük makine parkını kurduk. Şu anda 800 adet yüksek kapasiteli iş makinesi ve 1200 adet yüksek tonajlı kamyon gibi inşai kabiliyet yaratan teknik ekipmanların yer aldığı üç farklı şantiye ile İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşaatını planlandığı şekilde yürütüyoruz.

Altyüklenicilerin çalışanlarıyla beraber şu anda inşaatımızda 6 bin kişi görev yapıyor. Yönetici ve mühendislerin oluşturduğu 800e yakın beyaz yaka çalışanlarımızın %20’sini ise kadınlar oluşturuyor.