Cumhuriyet tarihinin
en büyük projesi:

İstanbul Yeni Havalimanı

CEO Mesajı

CEO Mesajı Dünya havacılığının merkezine hoş geldiniz… Havacılık endüstrisi hem dünyada hem de Türkiye’de hızla büyüyor. IATA’nın ‘Vizyon 2050’ raporu da bu söylemi destekler nitelikte… Rapor, havacılık endüstrisinin gelecek 35 yılda dünya ekonomisinin iki katı hızla büyüyeceğine ve toplam yolcu sayısının 1,5 katına çıkacağını aktarıyor. Havacılığın büyüme merkezininse Batı’dan Doğu’ya kayarak; Çin ve Hindistan başta olmak üzere Türkiye, Rusya, Brezilya, Endonezya, Güney Afrika gibi ülkelerin bu büyümenin itici gücü konumuna geleceğine vurgu yapıyor.

Dolayısıyla inşaatı hızla devam eden İstanbul Yeni Havalimanı’nı, tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi ile 350’den fazla destinasyona uçuş ve 150’den fazla havayolu şirketine ev sahipliği yapan, dünyanın en önemli havacılık merkezi haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük proje olan İstanbul Yeni Havalimanı, hem ülkemize hem de dünya havacılık sektörüne değer katacak. 76 buçuk milyon metrekarelik alana inşa ettiğimiz havalimanında 8 bin kişi çalışıyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Proje tamamlandığında ise doğrudan 100 bin kişiye, yan sektörlerle birlikte 1 buçuk milyon kişiye yeni istihdam alanı açılacak. Şu anda Türkiye’nin en büyük makine parkına sahip olan havalimanı inşaatında 800 adet yüksek kapasiteli iş makinesi ve 1200 adet yüksek tonajlı kamyon gibi inşai kabiliyet yaratan teknik ekipmanlar yer alıyor. Hedefimiz ise dünyanın ‘sıfırdan yapılan’ en büyük havalimanı unvanına sahip olacak İstanbul Yeni Havalimanı inşaatını tamamlayarak, 2018 yılının ilk yarısında işletmeye açmak.

Ülkemizin gurur kaynağı olan mega projenin detaylarına ve proje ile ilgili en güncel bilgilere ulaşabilmeniz için bu web sitesini tasarladık. Sizleri sitemizi gezmeye ve havacılığın merkezini keşfetmeye davet ediyorum.