Dünyanın En Büyük Duty Free Anlaşması İmzalandı

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. tarafından yapılan duty free mağazalarının ihalesini 25 yıllık süre için üstlenen Unifree DutyFree, İstanbul Yeni Havalimanı içinde 53 bin m²’lik alanda Türkiye’nin ve dünyanın en büyük havalimanı alışveriş deneyimini hayata geçirecek.

Türkiye’nin uluslararası havacılık sektöründeki rolünü zirveye taşıyacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın duty free alanlarının işletmecisi belli oldu. İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. tarafından yapılan duty free mağazaları işletme ihalesini 25 yıllık süre için Unifree DutyFree kazandı. Türkiye seyahat perakendeciliğindeki 30 yıllık tecrübesi ve ortağı Gebr. Heinemann’nın 135 yıllık uluslararası deneyimi ile Unifree DutyFree, yeni havalimanındaki 53 bin m²’lik alanda hizmet verecek. Unifree DutyFree, İstanbul Yeni Havalimanı’nda İstanbul’un dokusundan ödün vermeyen mimari tasarımıyla, 400’den fazla yerli ve yabancı lüks markayı tek çatı altında toplayarak 120 milyon Avro yatırım yapmayı hedefliyor.

‘Ziyaretçilerimize en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz’
Gerçekleştirilen imza töreninde bir konuşma yapan İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “İstanbul’u ve ülkemizi dünya havacılık sektörünün merkezi haline getirmek gibi büyük bir hedefimiz var. İGA, İstanbul Yeni Havalimanı için Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihale bedeli olarak devletimize ödeyeceği KDV dahil 26 milyar Avro yanında, yapacağı yatırımlar sayesinde sadece yeni rekorlar kırmakla kalmayıp, yaratacağı ticari hacimle ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlayacak” dedi. Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: “Saygın ortağımız Unifree DutyFree ile imzaladığımız duty free sözleşmemiz, İGA olarak bizlerin yalnızca inşaat ile sınırlı kalmaksızın havalimanımızın açılışı ile birlikte tüm kullanıcılara en iyi hizmeti vermek için detaylı çalışmalarına şimdiden başladığının en açık göstergesidir. Bugün, ülkemiz ve İstanbul için kurduğumuz hayallerimizin ne kadar ilham verici olduğuna, vizyonumuzun ve hedefimizin ne kadar büyük olduğuna bir kere daha şahitlik ediyoruz. İstanbul Yeni Havalimanı’nın en çok heyecan veren, en iddialı yönlerinden birisi olacak, dünyanın en büyük duty free anlaşmasının imzasını atmanın gururunu yaşıyoruz.”

İGA CEO’su Mertol Genç ise “Bu anlaşma bizim başından beri inandığımız İGA’nın vizyonunun global havacılık endüstrisi tarafından da algılandığının en önemli göstergesidir. 25 yıl süresi olan bu anlaşma Unifree - Gebr. Heinemann grubunun yerel ve küresel uzmanlığı ile İstanbul Yeni Havalimanı’ndan seyahat edecek on milyonlarca yolcuya sıradışı ve son derece keyifli bir seyahat deneyimi sunacaktır” diye konuştu. Unifree DutyFree ile tüm lüks markalar İstanbul Havalimanı’na gelecek Unifree DutyFree adına konuşan Unifree DutyFree Hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kerem Üstünkaya ise “Klasikleşmiş veya geleneksel duty free mağazası anlayışından uzak, müşterilerine unutulmaz ve sıra dışı deneyimler yaşatacak bir alışveriş ortamı oluşturacağız. Dünyanın heyecanla seyredeceği bu süreçte, gerek mevcut ilişkilerimizi kullanarak, gerekse geleceğin dinamiklerini yakından takip ederek, mağazalarımızda Unifree’ye özel lansmanlar gerçekleştireceğiz. Bu sayede yolcularımıza aynı anda tüm lüks markalara ulaşma imkanı sağlayacağız”dedi. Üstünkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yolcular, ‘Özel Salonlarda’ lüks ürünleri deneyebilecek, ‘Oyun Merkezi’nde eğlenebilecek, alanlarında uzman kişiler tarafından verilecek SPA, kuaför ve bakım alanlarında kendilerini yenileyebileceklerdir. Ayrıca son teknoloji ile donatılacak ‘Sinema’da vizyon filmleri izleyebilecek, ‘Unikids’ alanına çocuklarını güvenle bırakarak, alışverişlerine rahatça devam edebilecekler.”

‘Tüm medeniyetlerden izler olacak’
Unifree Dutyfree adına konuşan Unifree DutyFree Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Çilingiroğlu “Tüm dünyanın ve Türkiye’nin heyecanla takip edeceği bu gelişme, alışveriş hayatına yeni bir soluk getirecek. Unifree DutyFree, ‘medeniyetlerin buluştuğu’ bu alanda, alışveriş ve perakende dünyasının sınırlarını zorlamaya, güleryüzlü ve deneyimli çalışanıyla, hizmet vermeye hazırdır. İstanbul Yeni Havalimanı’nda tüm medeniyetleri en iyi şekilde ağırlayacak olmaktan şimdiden gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“Global ve yerel deneyimimize güvenerek, başarının, sektörün ötesindeki en iyi hizmete bağlı olduğunun bilincindeyiz” diyen Çilingiroğlu şunları anlattı: “Dolayısıyla başarı, memnun ve motive çalışana bağlıdır. Başarımızın devamı için ise “Unifree Akademi” adını verdiğimiz bir takım kurduk. Söz konusu akademi ile yolcuların tüm beklentilerini karşılamak için tüm çalışanlarımızın en iyi seviyede eğitim görmesini, kendilerini geliştirmesini ve ilham vermesini sağlayacak bir sistem kurmayı hedefledik. Eğitimli ve deneyimli satış danışmanlarımız, 7/24 müşterilerimize sınırsız ve kişiye özel hizmet vermeye hazırdır. Unifree DutyFree böylelikle Türkiye’de ve dünyada perakende sektörünün en büyük aktörlerinden biri haline gelecektir.”
53 bin m²’lik alanda dünyanın en büyük havalimanı alışveriş deneyimi
İstanbul Yeni Havalimanı’nda toplam 53 bin m²’lik alanda yer alacak duty free alanı altı bölümden oluşacak. 6.500 m² alanda lüks butik mağazalar yer alacak, 3.000 m² alanda ise Türk ürünlerinin satılacağı pazar konseptinde mağazalar bulunacak. Bu sayede, Türk ürünleri tüm dünyaya tanıtılacak. Bilgilendirme alanları 500 m²’ye, duty free mağazaları 15.000 m²’ye, etkinlik ve tadım standları 6.000 m²’ye, Geliş mağazaları 12.500 m²’ye yayılacak ve diğer alanlarla birlikte toplam 53 bin m²’lik alanda yer alacak.

Son teknolojiler kullanılacak
Unifree DutyFree, seyahat perakendeciliği alanında dünyada ilk defa İstanbul Yeni Havalimanı mağazalarında en son teknolojileri kullanacak. Şaşırtıcı ve etkileyici geleceğin teknolojisi, İstanbul Yeni Havalimanı duty free mağazalarının açılışında yolcularla buluşacak. 3-D Hologram sisteminden şarj edebilen akıllı alışveriş sepetine, mobil kasalardan elektronik müşteri profil tanıma ve analiz sistemine kadar birçok teknoloji mağazalarda yer alacak. Örneğin ‘Sihirli Ayna’ uygulaması ile müşteriler saat, güneş gözlüğü, aksesuar, giyim, makyaj ürünlerini denemeden üzerlerinde görebilecek ve mağazalardaki elektronik müşteri profil tanıma ve analiz teknolojisiyle müşterilerin önceki harcamaları ve ihtiyaç trendleri analiz edilebilecek ve kendilerine doğrudan servis sağlanarak ‘Kişiye özel hizmet ve ürün’ hizmeti verilebilecek. Engelli müşteriler için özel araçlar tahsis edilecek ve eğitimli satış danışmanları kendilerine birebir alışveriş hizmeti sunacak.