Airport Exchange 2015 etkinliğine ev sahipliği yapacak.

İstanbul’un Yeni Havalimanı, ACI (Uluslararası Havalimanları Konseyi)
Airport Exchange 2015 etkinliğine ev sahipliği yapacak: “Havacılıkta çığır açacak mega hub İstanbul Yeni Havalimanı’na odaklanan ilk küresel etkinlik” İstanbul’un kuzeyinde dünyanın en büyük yeni havalimanını inşa eden İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. Uluslararası Havalimanları Konseyi ‘ACI’ nın AVRUPA ve Asya-Pasifik bölgeleri tarafından ortaklaşa düzenlenen ve kapsamlı bir havalimanı hizmetleri fuarı ile beş uzmanlık konferansını kapsayacak olan ACI Airport Exchange 2015 etkinliğine ev sahipliği yapacağını duyurdu.

İGA’nın ev sahipliğinde düzenlenecek ACI Airport Exchange 2015, 8-10 Aralık tarihlerinde, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Dünyanın önde gelen şirketleri, şimdiye kadar inşa edilmiş bu en büyük yeni havalimanı projesinde yer almak için yarışırlarken, fuarın 150’den fazla katılımcı firmayı çekmesi bekleniyor. Fuara ayrıca, 2500 kadar delege ve ziyaretçinin geleceği tahmin ediliyor. Düzenlenecek beş ACI Airport Exchange uzmanlık konferansına ilave olarak, 10,2 milyar avroluk yeni havalimanına özel ‘İstanbul Yeni Havalimanı Gelişim Konferansı’, inşaat alanına yapılacak ilk büyük ölçekli rehberli ziyaret ile birleştirilecek.

Uluslararası havalimanı etkinlikleri takviminde önde gelen, 2013’te Doha - Hamad Uluslararası Havalimanı ve en son 2014’te Aéroports de Paris olmak üzere, Avrupa veya Asya’nın kayda değer gelişmeler sağlayan büyük havalimanlarının ev sahipliğinde gerçekleşen ACI Airport Exchange, bu yıl 10’uncu kez düzenlenecek.

İGA CEO’su Mertol Genç, “İstanbul’un yeni havalimanının inşası hızla sürerken, dünyanın en büyük havalimanı ve önde gelen transfer merkezlerinden biri olacak projeye dünya genelinde büyük ilgi gösteriliyor. İGA’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek ACI Airport Exchange, havacılıkta çığır açacak ‘mega hub’ İstanbul Yeni Havalimanı’na odaklanan ilk küresel etkinlik olacak. Etkinlik, İGA ve ortaklarımıza, İstanbul’un yeni havalimanının temsil ettiği vizyonu ve geleceğe doğru atılan bu dev adımı sergileme imkanı sunan ilk gerçek fırsat olması nedeniyle, küresel hava taşımacılığı sektörünün de önemli ölçüde ilgisini çekecektir” diye konuştu.

ACI Avrupa Genel Direktörü Olivier Jankovec ve ACI Asya-Pasifik Bölgesi Direktörü Patti Chau, “İstanbul ve Türkiye, küresel hava taşımacılığının yükselen yıldızlarıdır. Son 10 yıla ait havalimanı trafik raporlarımız, Türkiye’nin havalimanlarının çift haneli büyüme rakamları ile hızla ilerlediğini ve trafik sıralamasında son derece etkileyici bir hızla yukarılara tırmandığını gösteriyor. Ülke, yüzüncü kuruluş yıldönümü olan 2023’e kadar, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda istikrarlı bir şekilde ilerliyor.

İstanbul’un yeni havalimanı, dünyada önde gelen transfer noktası projelerinden biri olduğu gibi, ACI AVRUPA ve ACI Asya-Pasifik tarafından ortaklaşa organize edilen İGA ev sahipliğindeki ACI Airport Exchange de, ACI tarafından şimdiye kadar düzenlenmiş en büyük etkinliklerden biri olacak; doğu ile batı arasında havalimanı öğretisi alanında bir köprü oluşturacaktır.

İstanbul’un Yeni Havalimanı Hakkında: Gelişmeler ve Zaman Çizelgesi

• Ocak 2013: Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ, İstanbul’un 35 km kuzeyinde sıfırdan inşa edilecek havalimanı için 25 yıl yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıktı.
• Bu ‘mega hub’ ın, altı pist ile 150 milyon yolcuya hizmet etmesi ve 200 milyona kadar artırılabilir kapasiteye sahip olması bekleniyor. 350’den fazla destinasyona hizmet verecek olan, 150 havayolu şirketinin faaliyet göstereceği havalimanının inşaat maliyeti ise 10,2 milyar avro olacak.
• Mayıs 2013: CMLKK konsorsiyumu (Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon) ihaleyi, 22,152 milyar avro –10,2 milyar avro inşaat bedeline ek olarak kira için ödenecek tutar – ile kazandı.
• Ekim 2013: İGA Havalimanı İşletmesi Anonim Şirketi (İGA), projeyi yürütmek ve havalimanını işletmek üzere kuruldu. • Kasım 2013: İGA ve DHMİ arasında imtiyaz sözleşmesi imzalandı.
• Mart 2014: Master Plan DHMİ’ye sunuldu.
• Haziran 2014: Sn. Başbakan’ın katılımı ile gerçekleştirilen temel atma töreni ile proje başladı.
• Ocak 2015: Unifree DutyFree (Gebr. Heinemann ortaklığı) ile 53.000 m2’lik duty free mağazalarını kapsayan ve 120 milyon avroluk yatırımı içeren, dünyanın en büyük gümrüksüz satış anlaşması imzalandı
• Şubat 2015: İGA ile DHL arasında, İstanbul’un yeni havalimanını DHL Express için bölgesel bir merkez haline getirmek üzere bir mutabakat zaptı imzalandı.
• Mart 2015: İGA, alanında çığır açacak mega transfer merkezi etrafında odaklanan ilk büyük uluslararası etkinlik olan ‘ACI Airport Exchange’ e, 8-10 Aralık 2015 tarihlerinde ev sahipliği yapacağını ilan etti.
• 2017 Sonu: İstanbul’un yeni havalimanının 900.000 metrekarelik alanda 90 milyon yolcu kapasiteli terminali ile birinci aşamasının tamamlanması planlanmıştır. Gelecek üç aşamanın inşası devam edecektir.

İGA ev sahipliğinde düzenlenecek ACI Airport Exchange 2015’in, uzmanlık konferansları programları, fuar alanı planları, sosyal/network etkinlikleri ve rehberli inşaat alanı ziyaretleri ile ilgili tüm detaylar, ACI Airport Exchange web sitesinde yayınlanacaktır: www.airport-exchange.com

Fotoğraflar:

İstanbul’un Yeni Havalimanının fotoğrafı:
10,2 milyar avroluk İstanbul’un Yeni Havalimanı’nın birinci aşaması, 2017 yılı bitiminden önce tamamlanacak. İGA ev sahipliğinde düzenlenecek ACI Airport Exchange 2015, alanında çığır açacak mega transfer merkezi İstanbul’un Yeni Havalimanı etrafında odaklanan ilk büyük uluslararası etkinlik olacak.

İstanbul Kongre Merkezi’nin fotoğrafı:
İGA ev sahipliğinde düzenlenecek ACI Airport Exchange 2015, 8-10 Aralık 2015 tarihlerinde, İstanbul şehir merkezinin kalbinde yer alan prestijli yeni İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Fuarın 100’den fazla katılımcı firmayı ve İstanbul’un Yeni Havalimanı mega transfer merkezi inşaat alanına ilk rehberli turu gerçekleştirme olanağı bulacak 2500 ziyaretçiyi çekmesi bekleniyor.